MŮJ PŘÍBĚH - JSEM FYZIOTERAPEUTKA, KTERÁ UČÍ SVŮJ SYSTÉM CVIKŮ A POMÁHÁM KLIENTŮM OD BOLESTI ZAD

"Každý den, když jsem přišla z práce domů, byla jsem úplně vyčerpaná. Záda, celé tělo a hlava mě bolela tak, že jsem  nemohla fungovat. Doma na mě čekali děti, manžel a domácnost. Cítila jsem se zoufale a naprosto bez energie. Hlavou mi běželo, jak dlouho každodenní bolesti zad vydržím. Radši jsem si vzala prášek na bolest a snažila se tím vše vyřešit."

Nevěděla jsem, co dál. Byla jsem rehabilitační sestra v nemocnici. Někdy jsme zvedali pacienty i ve třech, abychom je naučili znovu chodit. Lidem jsem pomáhala s bolestmi zad, ale já sama jsem je měla. Cítila jsem se vyčerpaná, frustrovaná, bezmocná a neschopná, zatímco mi přišlo, že všichni ostatní žijí svůj život naplno a s energií. Od dětství jsem chtěla být fyzioterapeutkou a mít vlastní cvičebnu se svými klienty a pomáhat jim od bolesti zad. A teď tohle…. byla jsem v koloběhu pacientů nemocnice a měla sama o sobě pochybnosti, jestli lidem opravdu pomáhám. A navíc, kdo pomůže s bolestmi zad mě? 

Co s tím budu dělat? Absolutně jsem netušila, jak dál.

Uvědomila jsem si, že má práce je fyzicky, ale i psychicky náročná. Viděla jsem i lidi upoutané na lůžku, kde bylo předem jasné, že jim nemohu pomoci, jen udržovat určitý stav. Stres navíc s emocionálním vypětím a psychika udělali s mým tělem své. Bolesti se začaly zhoršovat i u mně. Nejen, že jsem ztratila náladu, ale bolesti krční páteře se stupňovaly tak, že už mě bolela i hlava a vše se přesouvalo dokonce i mezi lopatky a nakonec k bederní páteři. 

Tehdy jsem nevěděla, že praxe v nemocnici je to nejlepší, co mě mohlo na mé cestě k fyzioterapii potkat. Dostala jsem se i k těm nejsložitějším diagnózám a postupně jsem se naučila desítky technik a cviků, jak lidem, ale i sama sobě od bolesti zad pomoci. 

Takhle to nejde dál, musím něco změnit.

Čím déle jsem nad tím přemýšlela, uvědomila jsem si, že správná cesta pro mě je někde jinde. A byla jsem blíže ROZHODNUTÍ. Vymyslím si vlastní cviky a techniky. Spojím vše, co jsem se doteď naučila. Stanu se tak uznávanou kapacitou pro ostatní a můj dětský sen - mít vlastní cvičebnu, klientelu a pomáhat jim od bolestí zad se stane realitou. Stále silněji jsem cítila, že má krize a mé bolesti zad jsou ve skutečnosti příležitost….

Byla to příležitost, jak změnit vlastní život, ale i život druhých. Začala jsem sestavy cviků, které jsem dala dohromady aplikovat v praxi sama na sobě. Své zkušenosti a cviky jsem začala sdílet se svým okolím. Začalo to rodinou. Můj život se mi začal měnit před očima.

Cítila jsem se lépe i psychicky a měla jsem více energie na svůj vlastní život, bolest mě konečně přestávala omezovat v životě. A co se stalo? Úleva od bolestí zad se začala dostavovat, a to celkem za krátký čas. Najednou jsem měla pocit, že už nejsem otrokem svého vlastního těla - bolestí zad. Lidé mě začali oslovovat i mimo nemocnici: “Jitko, máte o víkendu čas?” Postupně se z nich stávali moji soukromí klienti a bylo jich čím dál tím více. A to byl pro mě opravdový impuls! Když jsem viděla zlepšení, nejen u mě, ale u dalších desítek lidí, byl to opravdový argument, že můj systém cviků  dává smysl!

Čím dál tím více jsem cítila, že chci mít vlastní cvičebnu a vymýšlet nové cviky. Tolik mě to bavilo, toužila jsem realizovat svůj vlastní sen a hlavně, pomáhat od bolesti zad i dalším lidem. Jenže...

Ačkoli mi cviky a mým prvním klientům pomáhaly, bála jsem se odejít a stále mi někdo v hlavě našeptával. Koho dalšího tvoje cviky a cvičební jednotky zajímají? Uživíš se tím? Budeš mít dostatek klientů? Opravdu tvoje zkušenosti s fyzioterapií a tvé cviky dokáží pomoci i dalším lidem? A pak jsem se rozhodla a dala výpověď, založila si vlastní cvičebnu a co se stalo? Klientů mám tolik, že objednací lhůta je i 2 měsíce. 

Nejlepší rozhodnutí!

Teď to nejdůležitější! Po nějaké době, jsem založila projekt Škola zdravá záda. Teď vím, že to byla ta nejlepší věc, kterou jsem mohla udělat. Začala jsem vést skupinové lekce cvičení proti bolesti zad. Učím lidi, jaké cviky cvičit a učím je správný systém / pořadí cviků. Začalo to jednou skupinou o 10 lidech na hodinu cvičení. Dnes mi za 1 týden projde kurzem cvičení proti bolesti zad cca 80 klientů. Postupem času jsem přidala i wellness pobyty se cvičením. jezdíme do Chorvatska a cvičím na pláži. Na facebooku mě dnes sleduje téměř 2000 lidí.

Nejvíce mě těší, že se klienti vrací a cviky opravdu cvičí a hlavně jim pomáhají. I já se stále musím udržovat. Pořád platí, že má práce je fyzicky náročná, stojím u lehátka s hlavou v předklonu, manipuluji s lidmi (často i muži přes 100 kg). Takže fyzioterapeutické cvičení a mé sestavy cviků sama na sobě provádím minimálně 2 - 4x týdně. Díky tomu, bolest zad přestala omezovat můj život, ale i život mých klientů. Konečně se mohu naplno hýbat a klienti často říkají to samé. “Už mě konečně neotravuje dlouho stát nebo sedět 8 hodin v práci.” A to je pro mě největší odměna! Spokojení klienti!

Mgr. Jitka Hipčová, Fyzioterapeutka

Jmenuji se Jitka Hipčová. Jsem fyzioterapeutka a této práci se věnuji 20 let. Již od dětství mne životem provází mnohé sportovní aktivity, zejména atletika, které jsem se věnovala sedm let. Sport a fyzioterapie spolu naprosto souvisí, ukazují na provázanost. Přála jsem si tento obor vystudovat. Od přijetí na školu se fyzioterapii věnuji nepřetržitě. Vím, že pomáhat lidem s pohybovým handicapem je náplní i posláním mého života a zejména vidět pozitivní výsledek je pro mne velkou radostí.